+48 793 196 520 kancelaria@nm-adwokat.plZadzwoń, chętnie pomogę!
Na wstępie wyjaśnić należy, że przeszkodą małżeńską w znaczeniu szerszym jest każda okoliczność, która z mocy prawa Bożego bądź ludzkiego nie pozwala na ważne albo godziwe zawarcie małżeństwa. Natomiast w ścisłym znaczeniu jest to okoliczność bądź sytuacja osobowa dotycząca bezpośrednio przyszłego małżonka nie pozwalająca na jego ważne zawarcie.
Zgodnie z kan. 1073 KPK „Przeszkoda zrywająca czyni osobę niezdolną do ważnego zawarcia małżeństwa|".
Jedną z takich przeszkód jest przeszkoda węzła małżeńskiego. Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1085 stanowi, że:
„§ 1. Nieważnie usiłuje zawrzeć małżeństwo, kto jest związany węzłem poprzedniego małżeństwa, nawet niedopełnionego.
§ 2. Chociaż pierwsze małżeństwo było nieważnie zawarte lub zostało rozwiązane z jakiejkolwiek przyczyny, nie wolno dlatego zawrzeć ponownego małżeństwa, dopóki nie stwierdzi się, zgodnie z prawem i w sposób pewny, nieważności lub rozwiązania pierwszego".
Przeszkoda węzła małżeńskiego zachodzi wówczas, gdy osoba związana ważnym węzłem małżeńskim usiłuje zawrzeć nowy związek małżeński.
Zgodnie z prawem kanonicznym małżeństwo jest bigamiczne, a więc nieważne, jeżeli poprzednie małżeństwo jednej ze stron zostało ważnie zawarte i nie zostało rozwiązane.
Osoba, która chciałaby wstąpić w nowy związek małżeński powinna przedstawić, któryś z dokumentów:
a. prawomocny wyrok sądu kościelnego orzekający nieważność małżeństwa – w sytuacji zawarcia małżeństwa nieważnego;
b. autentyczny akt zgonu/orzeczenie o domniemanej śmierci współmałżonka – w sytuacji śmierci współmałżonka;
c. autentyczne powiadomienie o reskrypcie dyspensy papieskiej – w sytuacji niedopełnienia małżeństwa i zwrócenia się po dyspensę papieską;
d. dekret ordynariusza miejscowego stwierdzający zaistnienie warunków do skorzystania z przywileju Pawłowego lub któregoś z przypadków a lege albo dokument Stolicy Apostolskiej informujący o rozwiązaniu małżeństwa na mocy przywileju wiary – w sytuacji rozwiązania małżeństwa naturalnego.
Według przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego nie może zawrzeć małżeństwa ten, kto już pozostaje w związku małżeńskim ("przeszkoda węzła małżeńskiego lub "zakaz bigamii") (art. 13 k.r.o.). Unieważnienia małżeństwa z powodu pozostawania przez jednego z małżonków w poprzednio zawartym związku małżeńskim może żądać każdy, kto ma w tym interes prawny. W szczególności unieważnienia mogą żądać każdy z małżonków oraz małżonek i dzieci z poprzedniego małżeństwa. Bigamia jest przestępstwem stypizowanym w art. 206 Kodeksu Karnego.
Autor: adw. Małgorzata Nowosielska-Margas (tel. 793 196 520)