+48 793 196 520 kancelaria@nm-adwokat.plZadzwoń, chętnie pomogę!
Na wstępie wyjaśnić należy, że przeszkodą małżeńską w znaczeniu szerszym jest każda okoliczność, która z mocy prawa Bożego bądź ludzkiego nie pozwala na ważne albo godziwe zawarcie małżeństwa. Natomiast w ścisłym znaczeniu jest to okoliczność bądź sytuacja osobowa dotycząca bezpośrednio przyszłego małżonka nie pozwalająca na jego ważne zawarcie.
Zgodnie z kan. 1073 KPK „Przeszkoda zrywająca czyni osobę niezdolną do ważnego zawarcia małżeństwa|".
Jedną z takich przeszkód jest przeszkoda uprowadzenia. Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1089 stanowi, że:
„Nie może być ważnie zawarte małżeństwo pomiędzy mężczyzną i kobietą uprowadzoną lub choćby przetrzymywaną z zamiarem zawarcia z nią małżeństwa, chyba że później kobieta uwolniona od porywacza oraz znajdując się w miejscu bezpiecznym i wolnym, sama swobodnie wybierze to małżeństwo".
Przeszkoda uprowadzenia ma miejsce nie tylko w wypadku porwania kobiety, ale również, gdy zostanie ona zatrzymana bądź szantażowana przez mężczyznę zamierzającego zawrzeć małżeństwo.
Nie ma przy tym żadnego znaczenia czy mężczyzna dokonuje uprowadzenia bądź zatrzymania sam czy też posługuje się inną osobą. Ponadto nie jest ważne czy mężczyzna używa przy tym przemocy fizycznej. Małżeństwo takie będzie nieważne jest dokona tego z wykorzystaniem przemocy moralnej (groźby, szantażu, podstępu), a nawet wówczas, gdy użyta przemoc nie wywoła u uprowadzonej bądź przetrzymywanej kobiety bojaźni.
Istotny jest natomiast cel uprowadzenia bądź przetrzymania kobiety. Mężczyzna musi bowiem działać z zamiarem zawarcia małżeństwa z uprowadzoną bądź przetrzymywana kobieta.
Przeszkoda ta ustaje w momencie uwolnienia kobiety, kiedy znajdzie się ona w bezpiecznym miejscu.
Od powyższej przeszkody jest możliwa dyspensa, w przypadku ustania okoliczności ograniczających wolność konsensu kobiety. Ordynariusz musi jednak mieć pewność moralną, że co do swobodnej i niezależnej decyzji kobiety uprowadzonej bądź zatrzymanej.
Niestety nawet we współczesnych czasach zdarzają się wypadki, kiedy uprowadzone bądź przetrzymywane kobiety, będąc pod wypływem mężczyzny, który dopuścił się uprowadzenia bądź zatrzymania, wyrażają zgodę na zawarcie małżeństwa. Małżeństwo takie zgodnie z przepisami prawa kanonicznego jest nieważne.
Autor: adw. Małgorzata Nowosielska-Margas (tel. 793 196 520)